Rainim – 160

Gulbenes novada vidusskolā ir lieliska tradīcija – svinēt ievērojamu rakstnieku un dzejnieku jubileju vienreiz mācību gada laikā. Tā ir iespēja skolēniem parādīt savu radošumu, spodrināt publiskās uzstāšanās prasmes un sadarboties komandā. Šogad vidusskolēni gatavoja priekšnesumus Raiņa 160. jubilejas pasākumam. Jaunieši veidoja scenārijus, organizēja mēģinājumus, zīmēja dekorācijas un meklēja nepieciešamos rekvizītus, noformēja prezentācijas priekšnesuma fonam. Viņi piedalījās arī vērtēšanas procesā, katrs no klātesošajiem varēja nobalsot par to komandu, kuras sniegums, ideja vai aktiermāksla viņus uzrunāja, taču galvenie vērtētāji bija latviešu valodas un literatūras skolotāji.

Katrs skolotājs pasniedza arī savu Simpātiju balvu izvēlētajai grupai. Ievērību izpelnījās 12.u klases priekšnesums “Dzīves taustiņi”, kurā jaunieši melnbaltos tērpos atveidoja labā un ļaunā kontrastu Raiņa dzejā. Klaviermūzika, pārdomāta prezentācija fonā, spilgts vizuālais tēls, kustību māksla – to visu varēja redzēt šīs grupas priekšnesumā.

12.g klases kompozīcija “No bērnības līdz mūžībai” izpelnījās ne tikai skolotāju, bet arī skolēnu atzinību. Puišu grupa bija atraktīva un azartiska, izcēlās ar lielisku aktiermākslu. Jauniešu priekšnesuma ideja – attēlot Raiņa dažādās dzīves lomas (piemēram, bērns, Aspazijas vīrs, filozofs, dzejnieks u.c.).

Milzīgu darbu priekšnesuma gatavošanā bija ieguldījuši arī 10.bg klases skolēni. Fragments no Raiņa lugas “Septiņi malēnieši” tapa par atraktīvu, ar humoru apvītu, interesantu priekšnesumu. Jaunieši demonstrēja gan teātra mākslā iegūtās zināšanas, gan arī publiskās uzstāšanās prasmes. Skolēni bija sagatavojuši arī atbilstošus skatuves tērpus un piemērotus atribūtus.

Ļoti neparasts bija 10.g klases priekšnesums – interpretācija par Raiņa dzejoļa “Zaglim zagļa izskats” tapšanu. Pārsteidza jauniešu iecere, radošums un aktiermāksla. Pārdomāta režija un radošs un bagātīgs scenārijs bija 10.g klases priekšnesumā “Dzīvoju sapnī”.

Žūrijas uzmanību izpelnījās arī 11.u klases kompozīcija “Raiņa dzīves līkloči”, kurā parādīti Raiņa dzīvē nozīmīgi notikumi. Jaunieši bija radījuši interesantu kompozīciju, kurā veiksmīgi izmantoti dažādi simboliski atribūti, piemēram, restes.

Kvalitatīvu dzejas kompozīciju “Dzīves ritums” bija sagatavojuši 12.u klases skolēni, lieliski Raiņa lomā iejutās Kristers, viņa sagatavotais Raiņa teksts bija tēlains un iederīgs. Šajā priekšnesumā bija iemiesota mūžīgā rituma ideja, un iedvesmojoši skanēja vārdi: “Kamēr mēs lasīsim Raiņa dzeju un lugas, Rainis dzīvos.”

Šajā pasākumā ieguvēji bija visi – kāds atklāja Raini no jauna, kāds papildināja savu redzesloku, kāds ar gandarījumu vēroja savu audzēkņu sniegumu. Tomēr jāpiebilst, ka skatuves runa prasa atbildīgu gatavošanos – teksts ir jāzina no galvas katram komandas dalībniekam. Špikeris uz rokas ir drošībai, nevis izmantošanai uz skatuves! Un ikdienas klusā runa zem deguntiņa nav skatuves runa!

GNV latviešu valodas un literatūras skolotāji

Dalīties