GNV skolotāji mācās Vīnē

Erasmus+ KA 220 sadarbības partnerības “Iekļaujošā pieredze skolotājiem un vecākiem” “SECURER – incluSivE praCtice hUb foR tEachers and paRents” Nr. 2023-1-LV01-KA220-SCH-000150398 ietvaros starptautiskās mācībās Vīnē kopā ar skolotājiem un speciālistiem no Austrijas, Spānijas, Rumānijas, Ziemeļmaķedonijas un Turcijas piedalījās Gulbenes novada vidusskolas skolotāji: Aija Dzērve, Edīte Zaube, Edgars Caune, Dita Grigore.

Skolotāja Aija Dzērve uzsver gūtās atziņas, kas nostiprina pārliecību, ka cilvēki ar īpašām vajadzībām, kā arī cilvēki, kuri pārstāv dažādas sociālās grupas, kā piemēram, cilvēki ar dzirdes, izteikties spējas traucējumiem, seksuālās minoritātes, bēgļi, audžubērni, invalīdi, bērni no nelabvēlīgām ģimenēm, u.c., ir nodrošināmi ar tādu pašu 100 % starta kapitālu izglītības sistēmā, iekļaušanu skolu vidē no skolas, pedagogu un pārējo puses kā jebkurš cits skolēns. Taču vienādas tiesības šādām sociālajām grupām ar citām sociālajām grupām šobrīd Eiropā korelācijā tiek salīdzinātas ar sieviešu tiesībām pirms 100 gadiem. 

Projektā tika demonstrētas viedierīces/jaunās paaudzes attīstošas tehnoloģijas, kuras varētu veicināt iekļaušanos grupā, sevis apzināšanos un sevis pašatklāsmi, reizē arī attīstot sevī jaunas sajūtas un noņemot emocionālus blokus. Viena no ierīcēm, kura tika demonstrēta kursu dalībniekiem, bija 3D brilles ar divu veidu pieredzi. Pirmā bija datorspēle, kurā spēlētājs pārvar šķēršļus, piemēram, atrodas kraujas malā, ķer zirnekļus u. tml., tādējādi pārbauda un pārvar savas baiļu robežas un tiek vai arī netiek tālāk. Otrā – ar  “uzinstalētu” roku spēlē jāspēj sist ar tenisa raketi pa lidojošiem priekšmetiem, kur rodas arvien jauni horizonti un galaktikas, kas paver spēlētāja emocionālajā telpā citu dimensiju, it kā emocionāli atveras citas iespējas un daudzdimensionālas debesis. Tas man (kā šī notikuma piedzīvotājai) lika sajust lidojuma sajūtu un perspektīvas iespējamību. Atšķirībā no pirmās spēles, kur izjutu diskomfortu un gribēju to ātrāk beigt, šī man lika justies labi.

Savukārt Edīte Zaube atzīst, ka iekļaujošā izglītības kultūra nes sabiedrisko labumu, kas mobilizē zināšanas, palīdz  nostiprināt  izaugsmi ikvienam. Labvēlīgas un izzinošas vides veidošana. Svarīgi iegūt redzējumu, kā veiksmīgāk savā ikdienas darbā varam nostiprināt skolēnu izaugsmi, to karjeras izvēli. Motivējot karjeras izaugsmei, svarīgi, lai katrs apzinās  šķēršļus (mācībās, izaugsmē), ierauga, kā tos pārvarēt. 

Skolotājs Edgars Caune izzināja iekļaujošas izglītības stratēģiju kopumā – kā atpazīt iekļaujošas aktivitātes ikvienā sabiedrībā, akcentējot arī cilvēcisko atbildību.

Vīnes tālākizglītības centrā cilvēkiem ar īpašām vajadzībām redzējām un novērtējām izaugsmi gadu gaitā, kā pilnveidojas apgūtās prasmes, kā “aug” attieksme labā nozīmē un cik niansētas var būt īpašas vajadzības. Mācību dalībnieki organizēs semināru skolā un veidos divus vebinārus par iekļaujošas izglītības izpratni un pieņemšanu.

Dita Grigore, partnerības koordinatore

Dalīties