Ar “Latvijas skolas somu” uz bunkuru un dzīvo gleznu izrādi

9.u klase 11. aprīlī piedzīvoja īpašas mācību stundas vēsturē un mākslā, jo, izmantojot programmas “Latvijas skolas soma” piedāvājumu, devās uz Līgatnes slepeno bunkuru un Ruckas muižu Cēsīs.

Līgatnē skolēni pabija slepenā padomju laika patvertnē, kas bija paredzēta atomkara gadījumam, un klausījās spilgtā gida stāstījumā par plānoto izdzīvošanu bunkurā, deviņus metrus zem zemes. Jaunieši atzina, ka šādi mācīties vēsturi ir interesanti un vērtīgi. Brīnījās, cik labi tas bija paslēpts un cik ietekmīgi tolaik bija valdības vīri, kā izdevies visu saglabāt tieši tā, kā tas bija 80. gados. Uzzināja, ka bunkuri bijuši visā Latvijā, arī Gulbenē, ka uzturēšanās tajā bija paredzēta trīs mēnešiem. Secināja, cik ļoti mūsdienas atšķiras no padomju laikiem.

Ruckas muižā mūs viesmīlīgi uzņēma pats saimnieks un parādīja visu atjaunoto muižu, kas ir ievērības cienīgs vēstures piemineklis. Bet galvenais mūsu mērķis bija dzīvo gleznu izrāde “Mīts. Cilvēks. Daba.” Šī izrāde ir veltījums simbolismam Latvijas mākslā, un tās laikā jaunās krāsās, skaņās un kustībā atdzīvojas vairāk nekā 40 spilgtākās tā laika gleznas. Virtuālā mākslinieku veidotā animācijas performancē redzami tādu latviešu vecmeistaru kā Jaņa Rozentāla, Vilhelma Purvīša, Johana Valtera, Pētera Kalves, Rūdolfa Pērles u.c. autoru darbi, kas ierakstīti arī Latvijas Kultūras kanonā. Skatītāji atzīst, ka visvairāk prātā palikuši tādi izrādes tēli kā Velns, sieviete čūska, Ragana, Nāve un Vecis. Patika arī izrādes mūzika un tas, kā no gleznu sižetiem tika izveidots stāsts. Citi gan uzsver, ka pats stāsts bijis garlaicīgs, taču visi novērtē mūsdienīgi efektīgo mākslas formu – dzīvās gleznas. Plašāku informāciju par šo piedāvājumu var gūt: https://www.ruckasmuiza.lv/dzivas-gleznas/mits-cilveks-daba

Paldies Gulbenes novada pašvaldībai par izvadāšanu un programmai “Latvijas skolas soma” par iespēju tiešā veidā piedzīvot vēsturi un mākslu! Tas bija noderīgi un skaisti!

Skolotāja Iluta Podziņa

Dalīties