2023. gada augustā divas jaunietes no Gulbenes novada vidusskolas devās uz Jaunatnes Starptautisko Programmu aģentūras (JSPA) ikgadējo pasākumu “Projektu nakts”, kas notika Bauskas estrādē. Divu dienu garumā jaunietes iepazina projektu veidus, dažādas nianses par Eiropas Savienības un Jaunatnes politikas prioritātēm. Radošajās darbnīcās pie Rudītes Musajevas tapa ideja, galvenie mērķi, aktivitātes jauniešu apmaiņas projektam “be(come) sustainably SLAY” (tulk. – vārdu spēle – esi/kļūsti ilgtspējīgi stilīgs).
Augusta beigās e–klasē tika izsūtīts uzaicinājums skolēniem pievienoties projekta pieteikuma veidošanai, uz ko atsaucās vairāki 10.–12. klašu skolēni. 7 skolēni vairāk nekā mēnesi kopīgi darbojās, lai izveidotu plānu, kuru pamatoja ar savām un vietējās kopienas vajadzībām. Jaunieši tikās gan vasaras nogalē, gan septembrī pēc stundām un kopīgā dokumentā veidoja savu pieteikumu. Pēdējie divi vakari pirms iesniegšanas tika pavadīti JC “Bāze” telpās ar L. Šķendera atbalstu, lai saliktu visu pa plauktiņiem. Tika iesniegts skolēnu rakstīts projekts, lai veicinātu jauniešu izpratni par apģērba izvēles ietekmi uz vienaudžu savstarpējām attiecībām un apkārtējo vidi.
Jaunieši: “Veicināt pārdomas par savu apģērba izvēli un atklāt, kā zīmoli var ietekmēt cilvēku uzskatus, balstoties uz viņu ģērbšanos. Vēlamies, lai jaunieši izprastu, kādēļ un kā zīmoli ietekmē viņu apģērba izvēli, kā arī vēlamies veicināt viņu aktīvu pilsoniskumu. Šis procesu palīdzēs mums attīstīt kritisko domāšanu attiecībā uz modes industrijas ietekmi uz sabiedrību un tādējādi veicināt apzinīgas un ilgtspējīgas izvēles gan apģērbā, gan sabiedrībā kopumā. Mēs vēlamies, lai jaunieši apzinās, ka mūsu/viņu izvēles rada plašāku ietekmi un ka viņi ir aktīvi iesaistīti modes un uzskatu veidošanā.
Mūsu galvenais mērķis ir veicināt jauniešu izpratni par apģērbu izvēles sociālajām un ekoloģiskajām sekām, lai tie kļūtu apzinīgāki patērētāji. Vēlamies, lai jaunieši saskatītu, ka viņu apģērba izvēle var radīt ietekmi uz darba ņēmēju tiesībām, vides aizsardzību un cilvēku veselību visā pasaulē. Šīs zināšanas palīdzēs pieņemt ne tikai ilgtspējīgākas apģērbu izvēles, bet arī pieņemt racionālus un atbildīgus lēmumus ikdienas dzīvē. Tādējādi mēs cenšamies veicināt globālas apdomīgas patērētāju attiecības, kas ietver ilgtspējīgu apģērba izvēli un veicina pozitīvas pārmaiņas pasaules līmenī.”
Projekts tika apstiprināts. Tas bija patīkams apbalvojums par ieguldīto laiku. Tika saņemts arī mūsu pašvaldības atbalsts, lai varētu gatavoties projekta galvenajai aktivitātei – 25 dalībnieku sagaidīšanai no dažādām Eiropas valstīm.
Projekta galvenās aktivitātes realizēšana bija paredzēta 2024. gada augustā, bet gatavošanās tai notiek visa gada garumā. Tikšanās tiešsaistēs ar partneriem no Francijas, Ungārijas, Polijas un Rumānijas. Regulāras tikšanās vasarā, lai sagatavotu informatīvo materiālu, plānotu jauniešu apmaiņas loģistiku: dzīvošana, plāna izpilde, brīvais laiks, nepieciešamie resursi (lai gatavotu brokastis, lai nodrošinātu darbnīcas, aktivitātes un brīvā laika pavadīšanu gan iekštelpās, gan ārā). Tika izveidota projekta PADLET sienu, lai varētu ievietot informāciju par dalībniekiem, informāciju par Latviju, loģistiku, citu būtisku informāciju, dienas plānu, izpētes rezultātus un citus projektā radītos materiālus. Gatavojoties radās atziņa, ka projekta iesnieguma gatavošana ir laikietilpīgs un sarežģīts process, taču tas nav salīdzināms ar gatavošanās un realizēšanas procesu.
Projekta koordinatore Ieva Brūniņa
“Finansē Eiropas Savienība. Tomēr paustie uzskati un viedokļi ir tikai autora(-u) uzskati un viedokļi un ne vienmēr atspoguļo Eiropas Savienības vai Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras uzskatus un viedokļus. Ne Eiropas Savienību, ne piešķīrēju iestādi nevar saukt pie atbildības par tiem.”